ERIK DAHLBERGS BATALJPLANER samt ett 50-tal kartor gällande Fransk-Tyska kriget 1870-71.

'... till Karl XI:s och Karl XII:s'. Text B. Stecksén o. N. Wimarson. 1922.
Tvär folio (465x660 mm). 39 tryckta kartor. Halvklotband med marmorerade pärmar. Tryckt i 145 nr. exemplar, detta nr 126.
Samt ett 50-tal lösa, vikta slagfältskartor (1870-71) i en kassett.

Bandet något nött, smärre fläckar. Vikta kartor i kassett med smärre revor, slitage och skador.

Utropspris
1 500 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46