Utvändigt fanerat med bland annat rot. Dekor av intarsia. Två lådor. Skåpluckor med bakomliggande förvaring samt lådinredning. Invändigt inrett med spegelglas. Bredd 109. Djup 42. Höjd 130 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Nyckelhålsbussning saknas. Fanerskador. Fläckar. Röklukt.