HANS-AGNE JAKOBSSON, GOLVLAMPOR, ett par, Markaryd. 1970-tal.
Stommen av lackerad metall. Skärm av vit last. Märkta med etikett undertill. Höjd ca 142 cm.
Åldersrelaterat slitage. Vid den ena lampans skärm sprickor. Ej funktionstestade.