Fanerat med palisander. Skjutbara glasdörrar med bakomliggande glashyllor. Nedtill fem lådor. Bredd 75 cm, djup 30 cm, höjd 141 cm.
Smärre slitage. Lådkant med liten flisa. Enstaka nagg.
Siesing, sid. 524-525.