SKÅP, barock, Nordtyskland, 1700-tal.

Tudelat. Ek. Rikligt skuren dekor av figurscener. Överdel, dörrpar med bakomliggande förvaring. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Två lådor. Bredd ca 150, djup 64, höjd ca 190 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Kompletterad, delvis senare delar. Lösa delar medföljer. Löst lås. Ett lås saknas. Nyckel endast till underdel. Delar saknas. Delvis maskstungen. Torrsprickor.

Utropspris
12 000 SEK