Fanerad i bland annat valnöt. Svängda ben. Front med två lådor. Uppfällbar skiva med underliggande inredning samt infälld spegel. Längd 73 cm. Djup 40 cm. Höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Två knoppar på insidan saknas. Nyckel saknas.