MATTA, Veramin, semiantik, ca 314 x 202 cm.

Blått fält med mina-khani-mönster. Röd huvudbård med palmettmönster.

Bruksskick, ställvis något hårdare. Blekt. Skadade fransar. Fläckar.

Proveniens

Med etikett från AB Martin Sommerfeld, Stockholm.

Utropspris
12 000 SEK