TAKAMPEL, mässing och slipat glas, 1800-talets andra hälft.

För sex ljus. Senare elektrifiering. Hängande prismor. Diameter 59 cm. Höjd med kedjor 66 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skadat glas. Senare delar.

Utropspris
500 EUR