ANDERS WALDUR, olja på duk, kopia efter von Breda, signerad a tergo och daterad 1921.

"Carl Dreijer" (1770-1802). 74 x 62 cm.

Den 21-årige Carl Dreijer befann sig i London 1791, där han troligtvis på uppmaning av sin far Johan Dreijer, handelsborgmästare i Stockholm, lät sig avporträtteras av den kände svenske konstnären Carl Fredrik von Breda. Porträttet visar en ung man med yvigt ljust hår,i klädd vit halsduk och blå frack med förgyllda knappar, sittande i en förgylld karmstol. I handen håller han ett brev till sin mamma med texten A Madame, Mad. Dreijer, Stockholm. I bakgrunden syns en utsikt över ett hav med ett fartyg för fulla segel. Det syftar måhända på den resa västerut som väntade den unge Dreijer efter mellanspelet i England.

Konditionsrapport

Smärre färgbortfall.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Maria Ribeiro

    Maria Ribeiro

    maria.ribeiro@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss