Primus Mortimer Pettersson

(Sverige, 1895-1975)
Primus Mortimer Pettersson
(Sverige, 1895-1975)

PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, akvarell, monogramsignerad PMP.

Landskap med hus. Bildyta 29 x 36 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Gulnad.

Proveniens

Inköpt direkt på Frösö sjukhus av nuvarande ägares mamma.

Konstnär

Jämtlandssonen Primus föddes i Östersund. Han började sin yrkessbana som sjöman vid 14 års ålder. Det hårda arbetet tog honom till Europa, Afrika, Sydamerika, Sydafrika, Kina, Japan och USA. Redan i unga år fick Primus vård för depression och 1925 blev han intagen på mentalsjukhus i USA. Där fascinerades man av att han var tatuerad från topp till tå. Primus genomlevde ett långt psykiskt lidande. Han led av besvärande tvångstankar och plågades av obehagliga röster och schizofreni. Hans tudelade verklighetsuppfattning var samtidigt en stor inspirationskälla och han kom att entusiasmeras av sina delirier. Man kan säga att det i Primus motivvärld finns en relation mellan förnuft och känsla. Hans återgivelser av hus representerar ett ställe att vara, medan de stilla landskapen står för ett sätt att tänka. Primus målade uppskattningsvis runt 15 000 målningar och hävdar den sjukes överlägsenhet. Autodidakt och icke-institutionaliserad som konstnär behövde han aldrig underordna sig någon annans ledning. Tillsammans med Johan Erik Olsson, "Lim-Johan" och Axel Pettersson, "Döderhultarn" tillhör Primus Mortimer Pettersson en av Sveriges främsta naivister.

Utropspris
3 000 SEK