Lackad canvas med läderdetaljer. Två uttagbara fack. Välvt lock. Märkt på utsidan "J. Rogh". Invändigt med etikett. Sidorna med handtag. Längd ca 88, bredd ca 60, höjd ca 64 cm.
Slitage. Skador. Lagning. Nyckel saknas. Nyckel saknas.
Se även föremål 1047120.