Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

LEANDER ENGSTRÖM, olja på pannå, osignerad.

"Strandparti med båt från Klemmingen". Utförd 1922-23 enligt påskrift a tergo. 49 x 61 cm.

Små hål i pannån. Smärre slitage. Smärre fläckar.

Proveniens

Bertil Gustafsson (i lysningspresent direkt av konstnären); i arv inom familjen.

Konstnär

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Utropspris
15 000 SEK