STOLAR, 5 st, gustavianska provinsarbeten, 1800-talets första hälft.

Målade. Skuren dekor. Överkragade kopplade kannelerade ben. Sitsar klädda med rutig textil.

Slitage. Sprickor. Senare målning samt klädsel. Renoverade och kompletterad. Sprickor. Mindre skador.

Utropspris
5 000 SEK