GÖRAN WÄRFF, KOSTA, skål, glas, 1900-talets slut.
Oval form. Klarglas. Graverad dekor av rådjur och barn i landskap. Signerad Kosta Boda 57901 Wärff samt David Leek. Även etikettmärkt. Höjd ca 13,5, längd ca 23, bredd ca 18 cm.
Smärre slitage.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.