Supkopparna invändigt förgyllda, på yttre sidan graverade namn. Stämplade Morozov, Kejserlig hovleverantör, mästarstämpel Aleksandr Shevyakov, S:t Petersburg 1895. Höjd 4,5 cm.
Skeden, Moskva, med otydlig stämpel, längd 20 cm.
Sammanlagd vikt ca 100 g.
Smärre buckla. Något anlupna.