NILS KREUGER, olja på papp- pannå, signerad och daterad i okt1919.
"Citron, glas & böcker". 41 x 37 cm.
Ytsmuts.
Fru Anna Lidman, Äppelviken.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i förteckningen under år 1919, kat nr 573, sid 215.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10