I form av fotogenlampa. Stomme i mässing med en ljuspunkt. Glaskupa med blästrad dekor. Märkt "EWÅ B-590B". Höjd 59 cm.
Obetydligt nagg och visst bruksslitage. Någon mindre anlöpning. Ej funktionstestad.