Stomme av bonad björk. Sits klädd med konstläder. Sitthöjd 45. Bredd 49. Djup 43. Höjd 103 cm.
Slitage. Repor. Märken. Senare klädsel. Klädsel med skador. En sits med avvikande färg på klädseln.