1047788

BORDSUR, Frankrike, sent 1800-tal.

Mässing. Två bevingade putti vakandes över urtavlan. Riklig dekor av rosor, girlander, lejonmaskaron. Urtavlan med emaljerade siffror. På volutfötter. Pendel finns. Höjd 42 cm, längd 40 cm, bredd 15 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

En tassfot är lös, en putti lite löst sittande. Åldersrelaterade slitage. Ej funktionstestad.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Caroline Lindahl

    Caroline Lindahl
    Värderare klassiskt konst 1800/1900-tal

    caroline.lindahl@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    2 421
    236 EUR
    268 USD

    Budhistorik (3 bud)
    1A13 jun 22:392421SEK
    213 jun 22:392221SEK
    1 8 jun 20:312000SEK