763
1047841

HANDSPEGEL, nefrit och silver. Kina, tidigt 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Frånsidan med inläggningar i sten, emaljdekor av fladdermös och blommor. Inläggningar i sten. Nefritplaketten med skuren dekor av fladdermus och lövverk. Bräm med dekor av blommor, tecken och lövverk. Längd 24 cm.

Smärre nagg. Senare beslag på delar. Emaljbortfall på handtag.