Stomme av bok. Fast stoppad sits klädd med grå textil. Etikettmärkta Gemla och stämplade Galleri stolen. Daterade 1993. Sitthöjd 43. Bredd 53,5. Djup 52. Höjd 78 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken.