MATTA, antik Isfahan, ca 480,5 x 350 cm.

Rödbrunmelerad botten med stora polykroma fåglar, palmetter, molnband, blom- och palmettslingor. Bred benvitmelerad huvudbård med stor palmett- och blomranka.

Några abrascher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Baksidans långsidor med spår av klister, långsidorna med trampveck och smärre skador, senare fransar.

Utropspris
20 000 SEK