Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

SERVIS, 130 delar, porslin, "Blå Vifte", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

12 kuvertvaser, 1212/11535, höjd 8 cm
12 äggkoppar, 1212/11504, höjd 6,5 cm
1 serveringsfat på fot, 1212/11549, diameter 23, höjd 16 cm
2 serveringsskålar, 1212/11526, diameter 22,5 cm.
1 sockerskål med lock, 1212/71561
1 serveringsskål med lock, 1212/11503, höjd 17 cm
1 gräddkanna, 1212/11562
1 uppläggningsfat 1212/11557, längd 37 cm
12 smörfat, 1212/11569, diameter 9 cm
1 terrin med lock, 1212/11567, höjd 24 cm
1 uppläggningsfat, 1212/11512, diameter 3 cm
2 små terriner med lock, 1212/11506, höjd 15 cm
2 såsbåtar, 1212/11550, längd 22 cm
12 assietter, 1212/11521, diameter 19,5 cm
14 kaffekoppar med fat, 1212/11538
12 assietter, 1212/11533, diameter 16 cm
2 skålar, 1212/11529, diameter 13 cm
2 skålar, 1212/11525, diameter 17 cm
2 karaffer, 1212/11542, höjd 12 cm
13 förrättstallrikar, 1212/11520, diameter 23 cm
12 djupa tallrikar, 1212/11515, diameter 22 cm
12 mattallrikar, 1212/11529, diameter 25,5 cm.

25 delar andrasortering. 2 extra kaffekoppar medföljer. En förrättstallrik och en mattallrik med kantnagg.

Formgivare

Utropspris
12 000 SEK