BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, ett par, "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Stomme av ek. Sits och rygg av brunt läder. Sitthöjd 30. Bredd 81. Djup 60. Höjd 61 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.