Fredrik Wilhelm Scholander

(Sverige, 1816-1881)
Fredrik Wilhelm Scholander
(Sverige, 1816-1881)

FREDRIK WILHELM SCHOLANDER, kol på papper lagd på papper, osignerad.

Porträtt av en konstnärskollega - sannolikt föreställande Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890). Bildyta 22 x 16,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Gulnad.

Proveniens

Greve Giuseppe Bramer de Saint-Simon († Florens 1873), Tysklands ambassadör i Italien.

Ett tidigt arbete, troligtvis utfört på 1840-talet.

Scholander studerade sedan 1831 byggnadskonst vid Konstakademien. År 1836 blev han extra ordinarie konduktör vid överintendents- och Riksmarskalksämbetena samt vid slottsbyggnaden och 1840 agré av akademien.

Som dess utlandsstipendiat studerade han 1841 i Paris i två år och därefter i Italien fram till 1846. Han umgicks med Gustaf Wilhelm Palm under sin vistelse i Rom, bland annat på Skandinaviska föreningen där de år 1845 fångats tillsammans med andra skandinaviska konstnärsvänner på ett fotografi av fransmannen Philibert Perraud som finns bevarat i Det Konglige Biblioteks samling, Köpenhamn.

Under tiden i utlandet utförde Scholander ritningar för det påtänkta nationalmuseet i Stockholm, men uppdraget gick senare till den tyske arkitekten Friedrich August Stüler. Scholander, utnämndes 1844 till ordinarie konduktör vid överintendentsämbetet och ledamot av akademien. 1848 blev han professor i byggnadskonst vid akademien. Flertalet av den nästa generationen svenska arkitekter utbildades av Scholander. Hans verksamhet inom konstakademien inskränktes inte till lärarplatsen. 1851-53 var han tillfällig direktör och 1851-66 skattmästare.1868 blev han akademins sekreterare efter Nyström och innehade denna befattning till sin död. Som arkitekt vid Drottningholm (1847-57) samt intendent vid Stockholms slott (1850-73) var han verksam för om- och nyinredningar. Vid uppförandet av Nationalmuseum var han arbetschef från 1864 till 1866.

Konstnär

Fredrik Wilhelm Scholander var en svensk bildkonstnär och arkitekt född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm, samt i Paris och Italien. 1848 blev han professor i arkitektur vid Konstakademien. I sin byggnadskonst hämtade han inspiration från den italienska renässansen. Scholander har bland annat ritat det Bernadotteska gravkoret i Riddarholmskyrkan och Ulriksdals kapell. Han har utfört akvareller med motiv hämtade från historiska händelser med stor detaljrikedom samt en rad arkitekturbilder med motiv från både Sverige och utlandet. Scholander illustrerade även egenhändigt skrivna sagor.

Utropspris
4 000 SEK