SLAGLÅSPISTOLER, ETT PAR, Belgien, 1800-talets mitt.

Runda, damaskerade pipor. Valnötsstock. Beslag och hane med graverad bladdekor. Utfällbara avtryckare. Liege kontrollstämpel. Kaliber cirka 14 mm. Pipans längd 6,5 cm, total längd 18 cm. Senare låda med verktyg.

Smärre slitage.

Utropspris
1 000 EUR