JAKTDOLK, Sverige, 1800-talets slut.

Fästets kavel av räfflat ädelträ. Parerstång och knapp i förgylld mässing med reliefdekor av vildsvin och jakthund. Klingan märkt E.Svalling Eskilstuna. Läderklädd balja med förgyllda mässingbeslag. Längd 60 cm, klingan 45 cm.

Smärre slitage. Skada i baljan. Liten skada i kaveln.

Utropspris
1 100 EUR