KANNA, porslin, Sitzendorfer-likande märkning, omkring sekelskiftet 1900.

Dekor av blommor och fjärilar. Svängd hänkel. Märkt med Sitzendorfers märke med otydlig bokstav under samt "Dresden". Höjd 24 cm.

Bruksskick. Lagning på basen.

Utropspris
1 500 SEK