VÄGGUR, empire, Johan Erik Callerström, Stockholm 1817-1830.

Snidat foder med förgylld och bronserad dekor. Urhus flankerat av parställda urnor, urtavlan märkt "Callerström Stockholm", välvt glas, spegel bakom kolonner. Höjd totalt ca 81 cm, inkl löstagbart krön. Bredd ca 41 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterade skador och krackelyr, färgbortfall och enstaka påmålningar. Ej funktionstestad. Servad 12/99, senare delar.

Utropspris
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492