Fyrkantiga fotplattor med blomsterbård och runda, platta fötter. Skaft och ljusmanschetter med dekor av pärlstav. Höjd 13 cm.
Bruksskick. Bristningar. Lagningar. Bucklor. Märken. En sned/instabil.