FOLKDRÄKT, "Sverigedräkten", 2000-tal.

Uppskattad storlek 48. Vit skjorta, armlängd ca 51 cm, bystvidd ca 67 cm, axelbredd ca 55 cm. Blå överklänning med broderad dekor av prästkragar, bystvidd ca 58 cm. Förkläde samt skärp.

Bruksskick. Spännen saknas till skärp och skjorta. Smärre fläckar.

Sydd 2016

Utropspris
3 000 SEK