KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Gul och grönglaserad med dekor av lotusblom i relief. Höjd 15,5 cm.

Slitage, glasyren bortnött.

Proveniens

Syd-kinesiska sjön.

Utropspris
450 EUR
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02