Ljusgrön botten med rader av polykroma stiliserade tulpaner och trappstegsmedaljonger. Smal grönmelerad bård.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och trampveck. Ställvis skadade fransar, många saknas.