Kontorsstol "EA 117" Charles & Ray Eames.

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group formgavs av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och stolen designades initial till ett privat projekt. Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde makarna Eames en alternativ väg i skapandet då makarna vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet.

Stolen EA 117 kommer med stomme i aluminium och fot på hjul. Rygg och sits i grön textilklädsel. Höj- och sänkbar samt justerbar. Sitthöjd ca 45-59 cm.

Konditionsrapport

Obetydligt ytslitage.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Johanna Graflund

    Johanna Graflund
    Värderare, biträdande klockspecialist

    johanna.graflund@bukowskis.com

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss

    Köp detta föremål direkt till fast pris.

    Inga andra avgifter tillkommer.