Madeleine Pyk – en samling F769

LJUSKRONA, Karl Johan-stil, 1800-tal.

Mässingstomme behängd med olikslipade prismor. Korgbotten med ljuspipa samt krönande plym. Åtta senare elektrifierade ljusarmar. Kronring med dekor av druvklasar och blomster. Diameter ca 67 cm, höjd ca 71 cm.

Ej funktionstestad. Renoverad och kompletterad. Slitage, nagg. Böjd dekor och spröt. Möjligen prismor saknas.

Utropspris
6 000 SEK