BORDSPENDYL, senempir, omkring 1800-talets mitt.

Alabaster med dekor av festonger och blommor. Förgylld urtavla i mässing med romerska siffror. Höjd 47 cm. Med glashuv på trästativ. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage och repor. Skador, sprickor och lagningar. Glashuv med stort avslag. Dekorbortfall och färgbortfall. Senare nyckel. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK