Fanerad med masurbjörk. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Bredd 110, djup 51, höjd 137 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare beslag. Torrsprickor. Fläckar. Repor. Märken. Ett ben löst samt lösa listbitar.