POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par, "PK 22", Fritz Hansen, Danmark, 1988.
Etikett- och stämpelmärkta. Stomme av förkromat fjäderstål. Klädd med brunt läder. Sitthöjd ca 33. Bredd 63 cm. Höjd 70.
Repor. Märken. Slitage.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.