UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, takplafonder, ett par, "Plafo", Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft.

Lackerad trästomme med skärm i vit akryl. För fyra ljuspunkter vardera. Etikettmärkta. Diameter ca 55 cm.

Ej funktionstestade. Bruksslitage med ställvisa repor och mindre färgbortfall. Trästommen bak med missfärgningar.

Utropspris
2 000 SEK