UNDEROFFICERSVÄRJA, Finland, modell 1922 för infanteriet.

Förgyllt mässingfäste. Klingan märkt E & F Hörster Solingen. Svartmålad metallbalja. Längd 98 cm, klingan 83,5 cm.

Smärre slitage. Baljan med delvis senare målning.

Utropspris
500 EUR