GOLVUR, 1700-talets slut.

GOLVUR, 1700-talets slut.

Målad dekor. Rak form, krönet med ägarmärkning "BMD", urtavlan märkt "F Sonne". Bredd 50, djup 30, höjd 232 cm. Två lod, pendel och vev medföljer. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Skador, torksprickor, färgbortfall och smärre dekorbortfall. Nyckel till pendelluckan saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK