REVOLVER, Colt Navy, m/1851.

REVOLVER, Colt Navy, m/1851.

Trumma med graverad dekor av fartyg samt texten "Colts patent 0843" och "Engaged in May 1849". Pipa märkt "Address Col Saml Colt New York U.S America". Stämplad med ELG för Liege på trumman, A under stjärna på flertalet delar samt JNE runt korslagda pilar under pipan. Kavelplattor av ben. Nummerriktiga delar, 150843. Längd ca 33 cm.

Bruksskick. Märken. Kavelplattor med något dålig passform (möjligen ej urspungliga) samt smärre sprickor.

Utropspris
10 000 SEK