SERVIS, 119 delar, "Swedish Grace" med monogram, porslin, Rörstrand, 1900-tal.

Specialbeställning med monogram. 13 mattallrikar, tolv sopptallrikar, tolv förrättstallrikar, elva assietter, elva kaffekoppar med fat, elva moccakoppar med fat, 16 tekoppar med fat, 14 skålar, sex äggkoppar, fyra serveringsfat, två serveringsskålar, kaffekanna, tekanna, sockerskål, gräddkanna, två kannor samt såsskål.

Bruksskick. Ca fem delar med nagg (en kaffekopp med fat, två moccakoppsunderfat, ett serveringsfat, såsskål). Ca tre delar med sprickor (en kaffekopp, en tekopp, ett serveringsfat).

Proveniens

Bröllopsgåva till Axel och Anna Larsson.

Utropspris
8 000 SEK