Med ljushållare av mässing. Höjd 47 cm.
Sprickor i glas samt fläckar. Slitage. Kantskador. Omarbetade.
Enligt uppgift från "Den Gyldene Freden". Familjen Wahlberg, ägare av krogen 1854-1919.