LANTERNA / SKEPPSLYKTA, Hamberg, 1900-talets första hälft.

Kopparhus med glasad front. För styrbord. Märkt "DHJ Hamberg". Invändig fotogenlampa. Bredd ca 35 cm, höjd ca 46 cm.

Bruksskick med slitage. Anlöpningar och fläckar, främst invändigt.

Utropspris
2 000 SEK