Kopparhus med glasad front. För styrbord. Märkt "DHJ Hamberg". Invändig fotogenlampa. Bredd ca 35 cm, höjd ca 46 cm.
Bruksskick med slitage. Anlöpningar och fläckar, främst invändigt.