Förgylld och bronserad. Delvis genombrutet krön. Dekor av rocailler, blommor och bård i à la grècque. Märkt NS under krona, samt Stockholms Hallsstämpel 1770. Delat originalglas. Höjd 118 cm, bredd 56 cm.
Slitage. Skador. Dekorbortfall. Delar saknas. Anlupet glas.