Schatull, betsat trä, nedfällbar lucka med fyra besticklådor. Längd 49. Djup 34. Höjd 73 cm.
33 mat- och bordsknivar, 20-27 cm
24 mat- och bordsgafflar, 17-21 cm
21 mat- och bordsskedar, 19-22 cm
4 smörknivar
2 fruktknivar
12 kaffeskedar
3 teskedar
Total vikt med stålblad ca 5800 g. Nyckel finns.
Bruksslitage, en del anlupna. Schatull med repor och märken.