"Landskap St Georges de Didonne". Intygad av Märta Taube-Ivarson. Bildens mått 39 x 58 cm.
Slitage. Krackelyrer och mindre färgbortfall. Smärre tryckmärke. Retuscher.
Göteborgs Konstförenings Minnesutställning 6-24 januari 1940, katalognummer 48.