IVAN IVARSON, olja på duk, ej signerad, intygad à tergo.

"Landskap St Georges de Didonne". Intygad av Märta Taube-Ivarson. Bildens mått 39 x 58 cm.

Slitage. Krackelyrer och mindre färgbortfall. Smärre tryckmärke. Retuscher.

Göteborgs Konstförenings Minnesutställning 6-24 januari 1940, katalognummer 48.

Utropspris
30 000 SEK