DAVID ROSÉN, satsbord, 3 delar, "571-005", Futura-serien, AB Nordiska Kompaniet, lanserat 1953.

Emaljskivor med mönster komponerade av Egon Møller-Nielsen på underreden av ek. Längd 45- 55, bredd 33- 40, höjd 34- 38 cm.

Konditionsrapport

Slitage. Fläckar. Sprickor. Mindre skador. Lagningar. Kortade ben.

Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, s. 352.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss