Emaljskivor med mönster komponerade av Egon Møller-Nielsen på underreden av ek. Längd 45- 55, bredd 33- 40, höjd 34- 38 cm.
Slitage. Fläckar. Sprickor. Mindre skador. Lagningar. Kortade ben.
Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, s. 352.