SKRAMMELBÄGARE, silver, saknar stämplar, 1700-tal.

Delvis förgylld. Ciselerad dekor av blomster och rocailler. Runt livet pålagt band med hängande lövdekor. På fötter. Diameter 8,5 cm, höjd 13,5 cm. Vikt 163 g.

Slitage och märken. Bristning. Möjligen senare löv. Lagningar.

Utropspris
10 000 SEK